Методична сторінка

Конспект уроку з громадянської освіти 4 клас

Не звернути з батьківської дороги

 

Мета: формувати шанобливе ставлення до батьків та членів своєї родини, до сімейних традицій, розширювати знання учнів про найдорожчих  людей; зміцнювати родинні стосунки, вчити надавати допомогу членам родини, дбати про  здоров’я рідних;

розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, уміння слухати, аналізувати,  робити висновки;

виховувати любов до батьків, шанобливе ставлення, потребу турбуватися про них, допомагати їм.

Обладнання: сімейне фото, окремі фото членів родини, кросворди, серця з побажаннями, плакат з буквами, прислів'я, серця «7 я», серця – за вірну відповідь.   

                                              Хід уроку 

I. Організаційний момент.

(Вітання в колі.  Усі разом.)

Доброго ранку!

Доброго дня!

Доброго вечора

Вам кожного дня!

Нехай буде мир і злагода в нас.

Кожному дню безхмарного неба.

Кожній дитині веселощів треба.

Кожній оселі щастя і хліба.

Нехай усміхаються люди щодня!

Доброго ранку!

Доброго дня!

 

II. Повідомлення теми, мети. Мотивація навчальної діяльності.

(звучить пісня «Родина, родина, від батька до сина»)

Вчитель: Сьогодні ми поведемо розмову про найважливіше, що є в кожній  людині про сім'ю, про родину. У народі кажуть: «У кожної деревини  свій вік, а в кожної людини свій рід».

 

III. Робота над темою.

 Учень. На світі білому єдине,

             Як і Дніпрова течія,

             Домашнє вогнище родинне,

             Оселя наша і сім'я.

            В щасливі і сумні години,

   Куди б нам не стелився шлях,

   Не згасне вогнище родинне

   В людських запалених серцях.

                                               ( Дмитро Білоус )

Вчитель. Відомо, що щасливими не народжуються, ними стають. Народна  мудрість переконує: «З родини йде щастя людини на все життя» .

Яке поняття ви вкладаєте в слово родина?

Учні. Родина – це мої тато, мама.

- Це люди що оточують нас від народження.

- Це сім'я.

Вчитель. А що таке сім'я?  (складання асоціативного куща)

 

Вчитель.  Сім'я, родина – група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей, близьких родичів, які живуть разом, під одним дахом.

Сім'я – це найдорожчі, найрідніші на світі люди, які одне одного шанують і люблять.

Давайте коротко познайомимося з вашими сім'ями ( сімейне фото + діти перелічують членів родини).    

Мати  і  батько – найрідніші для нас люди. Вони вчать нас бути людяними, добрими, люблячими, робити гарні вчинки  і ваші батьки не виключення.

Зараз ви будете це доводити. Сьогодні ви працюєте у групах.  Кожна група має своє завдання.

І група «Мій тато»

Вчитель.  Тато – захисник, годувальник сім'ї. З нього беруть приклад. Це – сила, мужність і, водночас, доброта. Його слово у сім'ї вирішальне.

Учні першої групи розкажуть нам які є тата в нашому класі. (Фото і розповідь). Але спершу, дослідник першої групи розкаже нам звідки прийшло слово «тато»  і що воно означає.

(Довідкову інформацію говорить «дослідник» групи.)

Дослідник. Батько, або Тато (англ. father, dad) — чоловік, який є одним з двох батьків нащадка, опікун дитини або декількох дітей, за яких він несе моральну, матеріальну і суспільну відповідальність .

Вчитель. Добре, а зараз, послухаємо коротенькі твори про татусів
(діти розповідають свої твори).

ІІ група «Моя мама»

Вчитель. Учні другої групи розкажуть про маму.

Мама завжди потрібна своїм дітям – скільки б не було їм років. Вона завжди турбується про дітей, думає про них, а її серце переймається болем дитини навіть на відстані. А що ж позначає це слово?

(Слово «дослідникам» другої групи.)

Дослідник. Мати  - жінка стосовно своєї дитини.

Вчитель. Які мамині риси характеру вам подобаються? ( Відповіді дітей)

А зараз хочемо послухати гарні слова про мам. (Фота і розповідь)

Діти розповідають про своїх мам.

ІІІ група «Наші бабусі»

Вчитель. А  чи може бути справжньою родина, в якій немає старійшин роду, тобто дідусів і бабусь. Коли поруч бабуся, то нам нічого боятися – горе і біду вона розведе руками. Це невгамовна трудівниця, а руки її ніколи не знають спочинку.

(Слово «дослідникам» другої групи.)

Дослідник. Бабуся  - жінка похилого віку, мати батьків.

Вчитель. А які ж ваші бабусі? ( Фото і розповідь )

ІV група «Наші дідусі»

Вчитель. Дідусь - мудрий чоловік з сивими скронями. Сімейний порадник. Майстер на всі руки? А що позначає це слово?

Дослідник. Дідусь -  чоловік похилого віку. Батьків або материн батько.

Слово четвертій групі. (Фота і розповідь).

Вчитель. Молодці. Сподобалися ваші коротенькі розповіді.

 

ІV.  Фізкультхвилинка  «Ми – одна сім'я»

В цьому класі друзі всі ми, раз-два-три.

Ви і ми, і ти, і я – раз-два-три.

Руку дай тому, хто зліва,

Руку дай тому, хто справа,

Ми одна сім'я.

Посміхнісь тому, хто зліва раз-два-три.

Посміхнись тому, хто справа раз-два-три.

Ми – одна сім'я.

V.  Продовження роботи над темою.

1.Робота з підручником ст. 62-63. Читання і обговорення листа дівчинки Валентини.

Вчитель.  Зараз ви прочитаєте листа Валентини самостійно. Скажете, як ви  розумієте слова, які стали заголовком цього листа: «Не звернути з батьківської дороги?»  

(Самостійне читання учнями листа).

Вчитель. Як ви розумієте, слова, які стали заголовком листа?

Учні. Жити так, як вчили батьки.

2.Вибіркове читання.

Вчитель. Зачитайте, де дівчинка написала, що вона щаслива.

-         Як ставиться родина до мами?

-         Чого навчила дітей мама?

-         Яка мама дівчинки?

-         В яких словах сказано, кого не можна вибирати.

-          Яку дорогу називають батьківською?

Учні.  Батьківська дорога, це та дорога, якою потрібно йти так, як вчать батьки.

Вчитель. Про що написала дівчинка в листі?

Учні.      -   Про те, яка вона щаслива

-         Що у неї дружня сім'я

-         Що мама в неї чудова, яка навчила, як на світі по совісті жити.

 

VI. Робота в групах

1)    Кожна група отримує кросворд. Хто швидше і вірно його розгадає.

1. Син моїх батьків мені … (брат).

2. Брат моєї мами  (дядько).

3. Батько моїх батьків  (дідусь).

4. Найважливіша людина для  немовляти  (мати).

5. Я - для своїх батьків є …(дитина).

6. Донька моїх батьків  (сестра).

 

 

1.

Р

 

 

 

2.

 

 

 

 

О

 

 

 

 

3. Д

 

 

 

 

 

4.

 

 

И

 

5.

 

 

 

Н

 

 

6.

 

 

 

 

А

 

 

 

2)    Кожна група повинна скласти із букв плаката слова по сьогоднішній темі «Сім'я. Родина»

 

(   Р    О       Д       И       Н       А       І        Я       С       М      Б       Т     )

 

Родина                             мама                             баба

Рід                                    син                                тато

Рідня                                доня

Сім'я                                 дід                                

 

3)    Робота з прислів'ями

(початок на аркуші – кінець на дошці = дописати кінець)

Пташка красна пір'ям, а людина — знанням.

Добро добром повертається.

Шануй людей — і тебе шануватимуть.

 

VII.  Підсумок уроку

Учні.  Мамо, матусенько, мамочко, ненько,

            Матінко, усміх твій ніжний ловлю.

            Мамочко рідна, моя дорогенька,

            Над усе тебе в світі люблю!

            Татку, татусеньку, таточку, тату,

Кращого в світі немає навкруг!

Таточку, хочу тебе я обняти,

Ти – мій порадник, заступник і друг!

Я до бабусі з любов'ю звертаюсь:

Бабусю, бабуню, бабулю моя!

І до бабусиних рук притуляюсь

Та відчуваю в них лагідність я.

І до дідуся іду по науку:

Діду, дідуню, навчи в світі жить!

Він на голівку кладе свою руку,

Голос сріблястий струмочком біжить.

Донечко, синку, сестрице, братусю, –

Дружина, велика, весела сім'я!

Таточку, мамочко, бабусю, дідусю –

Мій оберіг і родина моя!

Вчитель. Ми почули сьогодні, які гарні слова ви знайшли для своїх рідних.

А щоб ви побажали своїй родині?  Запишіть свої побажання на серцях     .       

                                                        ( по 2 шт. на групу) 

Вчитель.  Чому був присвячений наш урок?

Учні.      -    Сім'ї

-         Щоб ми не звертали з батьківської дороги

-         Ми навчилися шанобливого ставлення до своїх батьків і рідних.

-         Ми навчилися приділяти більше уваги батькам.

-         Ми представили твори-мініатюри своєї родини.

Вчитель.  Дякую вам за чудову працю. Всі дуже добре справилися зі своїми завданнями. Молодці.

VІІІ.   Домашнє завдання.

 Намалювати малюнок «Щаслива сім'я»

 

 

Методична скарбничка