Урок у 1 класі

01.02.2016 22:16

Тема.  Дівчатка і хлопчики. Уміння товаришувати. Практична робота «Розігрування діалогів знайомства».

Мета.  Ознайомити учнів з поняттям «справжній друг», з якостями, якими  повинні володіти друзі, учити обирати вірних друзів серед різних статей і дорожити ними;

розвивати вміння спілкуватися з однокласниками, робити висновки, бажання з повагою ставитися до людей навколо них;

виховувати прагнення мати хороших друзів, самоповагу та повагу один до одного.

Обладнання. Малюнки, підручник «Основи здоров'я» І.Д.Бех, Т.В.Воронцова, роздаткові картки, демонстраційна наочність; презентація у програмі POWER POINT.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Інтерактивні технології: технологія  «Мозковий штурм», «Незакінчене речення», «Асоціативний кущ», «Займи позицію», ігрові технології, робота в парі, групова робота.

Хід уроку

 

І. Організаційний етап

Доброго ранку! Доброго дня!

Працюють голівки,

І сяють усмішки.

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви, бажаю вам я!

ІІ Актуалізація опорних знань

1.Постановка проблемного завдання

-                     Діти, 1 вересня зустріла одного першокласника, для якого в той день

пролунав перший у його шкільному житті дзвінок. Цей хлопчик мене дуже здивував своєю поведінкою. Послухайте, будь ласка, що він мені розповів, і скажіть, чи є у нашому першому класі такі хлопчики?

(слухання вірша)

Іду я в школу, в перший клас,
Машинки любі, не до вас!
Крокують поряд малюки,
Несуть в портфеликах книжки

І так вже поспішають —
Ще мить — і позлітають!
У дівчаток іграшки в руках,
А у хлопців пустощі в думках.
        Дзвінок, як сурма грає,
До класу закликає.
Зітхаю тихо, бо напевне,
І старість прийде тут до мене.
Але найважче, на мій погляд,
Весь час дівчат терпіти поряд!
         2. Бесіда

-                     Підніміть руки ті хлопчики, хто думає так, як мій знайомий.

-                     Підніміть руки дівчатка, які бачили у нашому класі таких хлопчиків.

-                     Я не бачу у класі жодної руки. Чому?

(У нашому класі всі хочуть учитися, тут цікаво, дівчатка і хлопчики навчаються і граються дружно…)

-                     Чому у хлопчика такі думки, чому йому важко терпіти дівчаток?

(Він не любить вчитися, не вміє товаришувати з дівчатками, не знає, що у хлопчиків і дівчаток є багато спільного, бо не був на нашому уроці…)

-                     Я хочу попросити вас дати поради моєму знайомому, адже у нього ,

мабуть , немає друзів.

3.Створення  “Асоціативного куща”

- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово друг?

(слайд)

 

 

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку

-                     Сьогодні ми поговоримо про друзів, розкажемо моєму знайомому про

те, як потрібно дружити, як знайти друзів і чи можуть дружити хлопчики й дівчатка.

ІV. Сприйняття нового матеріалу

1. Гра «Вибір друга»

(На дошці слова: хоробрий, розумний, красивий, жадібний, добрий, брехливий, щедрий, чесний, забіяка, багатий, турботливий, здібний, талановитий.)

- Виберіть риси характеру, які повинен мати друг.

- Чому де-які риси ви залишили? (Гарний друг не може мати такі риси)

 

2.  “ Мозковий штурм ”

-                     Для чого людині потрібні друзі?( Разом гратися, проводити вільний

час, навчатися, підтримувати, ділитися радістю, допомагати у біді… )

 

3. Дидактична гра “Так чи не так”

 - Давайте разом спробуємо визначити , що можуть робити друзі разом.

Якщо у відповідь на моє твердження ви можете сказати «так» - плещете в долоні, якщо «ні» - тупаєте ніжками. Що друзі роблять разом:

-                     Вчаться?

-                     Граються ?

-                     Обмальовують книжки?

-                     Працюють?

-                     Спілкуються?

-                     Ламають іграшки?

-                     Займаються спортом?

 

4.Фізкультхвилинка

- Молодці, діти. Ви дружно попрацювали. Вже можемо зауважити моєму знайомому, що справжні друзі роблять разом лише добрі справи. І зараз ми всі разом виконаємо теж потрібну справу – відпочинемо.

 

Дружно разом піднялись ,

Вліво, вправо подивились.

Потім хутко повернулись,

Всім навколо посміхнулись,

Всі поплескали в долоні

І побігали, як поні.

“Хай лунає скрізь веселий  сміх,

Ми хлоп’ята і дівчата кращі всіх”

 

5. Фронтальна робота над оповіданням В.Осєєвої “До першого дощу”

 - З вашого дозволу я переповім ці правила моєму знайомому, а тепер пропоную послухати історію і сказати: яких правил товаришування не знала Марічка?

  Тетянка і Марічка були добрими подружками і завжди ходили до школи разом. То Марічка заходила до Тетянки,  то Тетянка –  за Марічкою. Якось дівчатка йшли вулицею, і почалася злива. Марічка була у плащі, а Тетянка –  в одному платтячку. Дівчатка побігли.

 - Знімай свій плащ, ми накриємося разом! – крикнула біжучи Тетянка.

- Я не можу, я намокну! – нагнувши голову у капурі, відповіла їй Марічка.

У школі учителька сказала:

 -Дивно, у Марічки плаття сухе, а у тебе, Марянко, зовсім мокре. Як же так сталося? Адже ви йшли разом?

 -У Марічки був плащ, а я йшла у самому платті, - сказала Тетянка.

-Так ви ж могли накритися одним плащем, - промовила учителька і, подивившись на Марічку похитала головою: - Певно, ваша дружба до першого дощу!

Обидві дівчинки зашарілися: Марічці стало соромно за себе, а Тетянці – за Марічку.

Відповіді дітей (Марічка забула, що до друга треба бути уважним, ділитися з ним…)

-                     Як ви думаєте, дівчатка продовжуватимуть товаришувати? (Так)

-                     Що повинна зробити для цього Марічка? (Попросити вибачення… )

 

6. Розв’язання проблемної ситуації. Робота в парі на картках.

- Коли друзі сваряться, дружба починає хворіти. Її потрібно лікувати.

Я маю телеграму від двох друзів. Ось послухайте, що вони пишуть:

 

 

 

                      Грались ми і посварились,

                      Ходимо тепер надуті.

                      Знали б як, то б помирились.

                      Що нам діяти, як бути?

 

 

- У вас на партах рецепти з ліками, які виписали цим дітям у Лікарні дружби, але вони не вміють читати. Багато з вас уже  вміють. Тому давайте разом прочитаємо, а кожен з вас намалює зелений кружечок біля ліків, які б він порадив.

 

o       Промовити разом мирилку.

o       Побитися з другом.

o       Попросити вибачення.

o       Не ображати друга.

o       Бути уважним до друга.

o       Ділитися з другом.

o       Показати кулак другу.                                  

 

 

7. Робота у парах. Діалог.

-  Для того, щоб знайти нового друга, потрібно уміти спілкуватися. Уявіть, що мій знайомий прийшов навчатися до нашого класу. Він стоїть біля дошки і не знає, як йому себе поводити. Як ви познайомитесь з новеньким?

Діалог:

- Привіт, як тебе звати?

- Ілля. А тебе?

- Мене звати Тетянка. Звідки ти до нас прийшов?

- З дитячого садочка 87 і тепер навчатимусь у вашому класі.

- Якщо тобі буде потрібна допомога, звертайся до мене.

- Дякую.

 

Дякую. Тепер я впевнена, що ви зможете привітно зустріти новенького.

 

V.Усвідомлення і систематизація знань

1. Робота з підручником.

- Щоб мати багато друзів, потрібно уміти спілкуватись. Відкрийте підручник на с.66. Послухайте вірш М.Пригари “Тихенька дівчинка”. Спробуйте зрозуміти те, чого ніяк не могла зрозуміти дівчинка. Чому ж усі сердились?

(Вона ображала дітей словами.)

 

2. Робота в групі. Гра «Збери прислів’я»

-Діти відкрийте конверт №1 і складіть прислів’я.

                 Щасливо там жити,  де вміють дружити.                                          

                 Нових друзів наживай, а старих не забувай.                                    

                 Гостре словечко коле сердечко.

                 Лагідне слово залізні двері відчиняє.

                 Людина без друзів - що дерево без коріння.

 

- Яке з них найкраще за змістом перекликається зі змістом вірша?

(Гостре словечко коле сердечко.)

 

- Відкрийте конверт №2 і виберіть гру, яка є спільною для хлопчиків і дівчаток.

(Діти вибирають і вішають на дошку)

- Дякую, займіть, будь ласка свої місця.

 

VІ. Підсумок уроку.

1. Закінчити речення. Фронтально.

- Ми сьогодні гарно попрацювали, щоб допомогти моєму знайомому першокласнику знайти друзів у школі. Давайте дамо йому останні поради:

         - Якщо мій друг захворів, я…

         - Мені подарували фломастери, і я … .

         - Коли мені потрібна допомога, я … .

         - Мама дала мені дві цукерки, і я … .

 

2. Колективне складання сенкану.

(Діти пропонують варіанти, вчитель узагальнює)

                    Друг.

         Товариш, приятель.

         Веселий, добрий, вірний.

         Турбується, допомагає, довіряє, підтримує.

         Найбільша цінність для людини.

         Скарб.

 

-                     Сподіваюсь, ми сьогодні не лише змогли допомогти першокласнику, а

й  самі багато над чим замислились.

І закінчити сьогоднішній урок мені хочеться такими словами:
Якщо друг у тебе є, життя радісним стає!
Бажаю вам, діти, кожному мати друга і не одного.

Памятка про дружбу

Нових друзів май, старих не забувай.

Людина без друзів - що дерево без коріння.

Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.

Вірний друг – найбільший скарб.

З добрим – подружись, а лихих – стережись.

А на згадку про урок,  да

—————

Назад